Neeruti Selts MTÜ Tšiendatud 30.08.2010
AVALEHT · PILDIGALERII · SISUJUHT

Kadrina / Ajalehes Kodukant ilmunud tagasivaated
Brigantiin

Kadrina alevik · Tuntud inimesi Kadrinast · Kadrina kirikuõpetajad · Kadrina kool · Ajalehes Kodukant ilmunud tagasivaateid Kadrinale Ajakirjanduses ilmunud artiklid Kadrinast

AJALEHES KODUKANT ILMUNUD TAGASIVAATEID KADRINALE

Mälestustahvel majaseinal
Raamatusõprade ühing
Muinsuskaitseklubi
Brigantiin
Intervjuu aastakümnete tagant
Jüri Balder - kaupmees Kadrinas
Usk, lootus, armastus - seda ei võtnud sundjate püüd
Laulgem nii, et puuduks igavus ja tüdimus
Kodukoht - Kadrina

BRIGANTIIN

Tiiu Uusküla - detsember 2001

Sellist kaunikõlalist kahemastilise purjelaeva nime kandis Kadrina Kultuurimaja noorte kohvik-klubi, mis tegutses aaastail 1966-1969. Noorusuljuse sümboliseerimiseks see nimetus ühise mõttetööna välja mõeldud saigi. Tol ajal juhatas kultuurimaja igavesti nooruslik Alvi Näripäe. 1967. aastal asus kunstiliseks juhiks Silvi Lugna. Kord kuus toimuvaid kohvik-klubi üritusi aitasid ette valmistada ka klubi peremees ja perenaine, kelleks algul olid Jüri Lehtmets ja Eha Tooming, hiljem Vello Peetsalu ja allakirjutanu. Publikupuudust ei tuntud. Peagi kujunes välja alaline liikmeskond, mida tõendas ka brigantiini kujutisega kutsekaart. Saal mahutas 120 osalejat ümber kohvilaudade. Tantsupõrand kippus kitsaks jääma. Muusikat tegid kohalikud pillipoisid, kelle punt tol ajal kandis nime "Õpipoisid".

Teame, et rahvamaja oli aastakümneid ilma veeta. Nii keedetigi kohv ja valmistati võileivad sööklas "Neeruti". Mis seal salata, pruugiti ka alkoholi. Moes olid magusad napsud.

Esinema sai kutsutud huvitavaid inimesi. Meenuvad kirjanikud Veera Saar ja Villem Gross, Rakvere rajooni haridusjuht Lembit Kõrgesaar, Rakvere Teatri näitlejad V. Aamisep, T. Arnover, M. Eenpere, M. Lill, F. ja T. Kark, V. Käro, E. Novek, P. Sikkel, E. Varinurm. Kohalikest esines hiljem mälumängurina tuntuks saanud Olev Tarto oma luuletustega, vana meremees Johannes Möller oma margi- ning mündikoguga. Kohal olid ja päris muhedat juttu puhusid tolleaegsed parteiboss Richard Keer, komsomolijuht Boris Gorbunov ja sõjaveteran Valdur Kask Rakverest.

Püüdsime teemaderingi haarata ka vanu jõulukombeid, mida, tõsi küll, kasutada saime nääriõhtul. Traditsioonilise ehitud kuusepuu asemel riputasime saali lakke suure pärja, mille alla sattunud tantsupaar tohtis partnerit kostitada suudlusega. Tuisu tõttu jäi kohale toomata lõõtspillimängija. Ometi oli kohal kukk, kes vallaliste neidude eest teri nokkides näitas, kes uuel aastal tanu alla saab. Eks seda üritust ette valmistades oli naljatamisi räägitud ka vanast kombest laotada põrandale hullamiseks õlgi ning süüdata küünlaid, mida me muidugi puht iseenese tarkusest ei teinud. Et seintel suured kõrvad on, selgus peagi. Helistas tolleaegne tuletõrjeülem, kõnetas mind kui vana tuttavat. Teatas, et õled ja küünlad on keelatud. Ta teadis kindlalt, et vastasel korral põleb maja maha. Kuid mis majas keelatud, see väljas lubatud. Peolised süütasid kaasatoodud küünlad õues.

1969. aasta tõi kaasa maja sulgemise remondiks. Kohvik-klubi jätkus söökla "Neeruti" saalis. "Brigantiin" tegi vastlasõitu tuletõrjemäel, viis läbi nn Rameto õhtu, mida juhtis Rakvere rajooni kultuurimaja kunstiline juht Leida Vaher. Vähestest säilinud kirjalikest allikatest saab lugeda, et fortuunaks oli kass. Traditsiooniks said ka viktoriinid laudkondade vahel.

Silvi Lugna korraldas "Brigantiini" rahvale toreda suvelaagri 11.-13. juulini 1969. Telkisime Käsmu mändide all. Ranges laagrikavas oli kirjas isegi hommikvõimlemine. Vahelduv köögitoimkond toitis meid ühiskatlast. Meeldejääv oli lõkkeõhtu koos maestro Artur Rinnega, kust ei puudunud ka isuäratavad suitsulestad.

Tänu kõigile tänastele "üle viiekümnestele", kes olid nõus meenutama kohvik-klubi "Brigantiin" tegemisi. Nii sisustasime meie oma vaba aega, ikka üheskoos ja ise korraldades. Kasutades tänaste noorte kõnepruuki: "Brigantiin" oli lahe!

lehe algusse

SISUKORD
· SELTSIST
· SÜMBOOLIKA
· LIIKMED
· JUHATUS
· PÕHIKIRI
· ARENGUKAVA
· TEGEVUSEST
· LOODUSTUBA
· TOIMETISED
· KROONIKA
· KUULUTUSED
· KADRINA
· NEERUTI
· KÜLAD
· ENN LOIK
· EDUARD LEPPIK
· PILDIGALERII
· ARHIIV
· SISUJUHT
VIITED
Serverit teenindab EENet

Neeruti Selts MTÜ · Pargi tänav 3 · Kadrina 45201 · Lääne-Virumaa
e-post: neerutiselts@hot.ee · telefon: 55525314