Neeruti Selts MTÜ Tšiendatud 30.08.2010
AVALEHT · PILDIGALERII · SISUJUHT

Kadrina / Ajakirjanduses ilmunud artiklid
Kadrinas avati Aleksander Krimmile mälestustahvel

Kadrina alevik · Tuntud inimesi Kadrinast · Kadrina kirikuõpetajad · Kadrina kool · Ajalehes Kodukant ilmunud tagasivaateid Kadrinale Ajakirjanduses ilmunud artiklid Kadrinast

AJAKIRJANDUSES ILMUNUD ARTIKLID KADRINAST

Kadrinas avati Aleksander Krimmile mälestustahvel

KADRINAS AVATI ALEKSANDER KRIMMILE MÄLESTUSTAHVEL

Kadri Haavajõe, reporter

Teisipäeval avati Kadrinas mälestustahvel Aleksander Krimmile, millega sai kohalike kultuuriendajate sõnul kustutatud üks auvõlg.

Teisipäeva õhtul avati Kadrinas Viru tänav 8 majaseinal mälestustahvel Aleksander Krimmile tema 140. sünniaastapäeva puhul ja kustutati auvõlg XX sajandi esimese poole Kadrina kultuurielu auväärse juhi ja edendaja ees.

Krimmi majana tuntud maja seinal on juba varasemast ajast – emakeeleausamba avamise päevast – mälestustahvel Aino Undla Põldmäele ja Rudolf Põldmäele.

Aino Undla Põldmäe oli Aleksander Krimmi tütar, tuntud kirjandusloolane ja Koidula uurija. Kultuuriloolane Rudolf Põldmäe pani aga idanema emakeelele ausamba püstitamise idee.

Rahvamaja kui ausammas

Mälestustahvli paigaldamise võtsid ühiselt ette Neeruti Selts, Alo Põldmäe ja Kadrina vald.

Aleksander Krimm oli Kadrina Hariduse Seltsi juhatuse esimees aastail 1909-1936, töötas Undla vallakirjutajana 1893-1920.

Seejärel asus tööle kassapidajana-raamatupidajana tärklisevabrikus ning seisis hea uue seltsimaja ehituse eest.

"Kadrina rahvamaja teenib tänini edukalt Kadrina rahvast, on nii õigesti ja otstarbekalt rajatud, et ei kaota oma otstarvet iialgi. Ka rahvamaja on omamoodi ausammas Aleksander Krimmile," rääkis Neeruti Seltsi esimees Tiiu Uusküla.

Aleksander Krimmi tütrepoeg helilooja Alo Põldmäe rääkis avamisel, et ta on oma vanaisa küll tundma õppinud vaid piltide ja säilinud mälestuste põhjal, kuid vanaisa tunnustamine liigutab teda väga.

Hariv tähis

"Mul on õnn selles majas aeg-ajalt viibida," rääkis suviti Kadrinas puhkav Põldmäe, kes on vanaisa kodukandi omaks võtnud.

Neeruti Seltsi liikmena on ta Kadrinas korraldanud ka Neeruti kauni looduse fotode näituse, 17. septembril avatakse Kadrina rahvamajas ka tema teine näitus "Semiootiline Neeruti".

Kadrina vallavolikogu esimees Ain Suurkaev väljendas heameelt, et Kadrina valla kultuuri, olemist ja toimetamist toetanud inimeste mälestuseks on tähiseid avatud.

Suurkaevu kinnitusel on üks asi lugeda raamatuist, hoopis teine asi aga, kui saad liikudes teha avastusi konkreetsetes kohtades konkreetsete mälestusmärkide ja -tahvlite järgi - see on hariv ja meeldejääv.

Mälestustahvli avamisel kõnelesid Tiiu Uusküla (paremalt) ja Alo Põldmäe, samuti laulis Kadrina kirikukoor Mälestustahvli avamisel kõnelesid Tiiu Uusküla (paremalt) ja Alo Põldmäe, samuti laulis Kadrina kirikukoor. Foto: Arvet Mägi

Artikkel ilmus 05.09.2008 Virumaa Teataja veebiväljaandes

lehe algusse

SISUKORD
· SELTSIST
· SÜMBOOLIKA
· LIIKMED
· JUHATUS
· PÕHIKIRI
· ARENGUKAVA
· TEGEVUSEST
· LOODUSTUBA
· TOIMETISED
· KROONIKA
· KUULUTUSED
· KADRINA
· NEERUTI
· KÜLAD
· ENN LOIK
· EDUARD LEPPIK
· PILDIGALERII
· ARHIIV
· SISUJUHT
VIITED
Serverit teenindab EENet

Neeruti Selts MTÜ · Pargi tänav 3 · Kadrina 45201 · Lääne-Virumaa
e-post: neerutiselts@hot.ee · telefon: 55525314