Neeruti Selts MTÜ Tšiendatud 30.08.2010
AVALEHT · PILDIGALERII · SISUJUHT

Neeruti / Ajakirjanduses ilmunud artiklid
Neeruti puude semiootika: alfabeedist ufodeni

Neeruti MKA · Muistendid · Ajakirjanduses ilmunud artiklid Neerutist · Ajalehes Kodukant ilmunud artiklid Neerutist

AJAKIRJANDUSES ILMUNUD ARTIKLID NEERUTIST

Rännates Neerutis
Neeruti metsade võlumaailm
Alo Põldmäe näitab Neerutit pildihelides ja helipiltides
Näed seda, mis sus eneses kõlab
Alo Põldmäe muusikapuud
Neeruti häärber vaagub hinge
Avastused Neeruti metsades
Neeruti puude semiootika: alfabeedist ufodeni
Neeruti metsades peitub tähestik
Neeruti mõis vaagub hinge
Alo Põldmäe pildistab Neeruti mägedes erilisi puid
Puud näitavad heliloojale mitmeid märke

NEERUTI PUUDE SEMIOOTIKA: ALFABEEDIST UFODENI

Inna Grünfeldt

Helilooja Alo Põldmäe fotonäitus "Semiootiline Neeruti" laotab vaataja ette puude tähestiku, viitab märkidele ja sümbolitele, kosmosele ja ürgajale.

Alo Põldmäe püüdis fotodele Neeruti puude semiootika ning jagab oma avastust lahkesti vaatajatega

Alo Põldmäe püüdis fotodele Neeruti puude semiootika ning jagab oma avastust lahkesti vaatajatega. Foto: Arvet Mägi

Enam kui sada fotot Kadrina rahvamaja fuajees kõnelevad Alo Põldmäe ja Neeruti süvenevast teineteiseleidmisest.

Kui aasta tagasi avatud esimene näitus "Muusikaline Neeruti ja Kalevipoeg" üllatas imeliste puudeks kehastunud instrumentide ja Kalevipoja kummalise lähedalolekuga, siis nüüd on heliloojast fotomees keskendunud mittemuusikalistele märkidele, pistes siiski sekka vihjeid helimaailmale.

Nabis segajad pildile

"See Neeruti kant on nii ahvatlev, et ma ei jõuagi kaugemale. Täiesti ammendamatu kant," sõnas Alo Põldmäe ja tunnistas, et üks foto näitusel pärineb siiski Rakvere tammikust. "Kuna Rakvere on pea Kadrina eeslinn, siis see on peaaegu sama," arvas ta.

Kui Alo Põldmäe pildistas aasta eest Neerutis muusikalisi puid, tundis, et mingid puud segasid teda. "Need olidki tähestikupuud. Ja kui ma segajad nüüd kokku võtsin, sain kogu tähestiku," rääkis Põldmäe.

Tähtede leiduvus on pildistaja sõnul Neerutis väga erinev. A nagu algus ja Alo on nii arvukas, et sellest saaks teha omaette näituse, aga G on veel leidmata. Viimasel hetkel fotole püütud ladina Fi tõi autor otse näituse avamisele kaasa, et paigutada see kahe kirillitsa-naabri kõrvale. Väljapanekusse sai lisatud ka ühendtäht XY.

"See pilt mulle endale meeldib, sest ta on üheaegselt uss ja S, peaaegu nagu dollari sümbol - nii mitmetahuline on see tammepuu," juhtis fotograaf tähelepanu ühele oma lemmikpildile. Kõige rohkem vaeva ja kaks kuud otsinguid kulus R-tähe leidmiseks.

"Näituse patroon Fred Jüssi ütles, et see on tühiasi, tema on mõnda pilti otsinud kuude ja aastate kaupa. Minu mure tundus talle algaja mure," mainis Põldmäe. Jüssi küsinud temalt muusikaliste puude näitusel igaks juhuks üle, kas fotod on tõesti tehtud "seebikaga", ning arvanud, et varsti võib helilooja looduse pildistamise peale jäädagi.

"Mingisugune klapike on kuskil avanenud, mis varem oli kinni. Mul vedas sellega, et kirjutasin Neeruti-teemalist heliteost ja selle kirjutamise ajal pühendusin Neerutile. Siis lisaklapp avaneski. See oli teatud asjaolude kokkulangemine," arvas Põldmäe põhjuseks, miks heliloojast sai äkki ka fotograaf.

Pilte on Alo Põldmäe teinud reisidelgi, kuid need ei kujune näituseks, sest "need on üksikud kaadrid". Aga Neerutis on teemasid ammendamatult. "Pinnareljeef on juba nii eriline, puu kasvab nõlva peal ja see mõjutab teda, tal tekib mingi kõrvalekalle," näitas Põldmäe rõngasse või lõpmatusemärgiks kasvanud puude portreesid.

"Teine teema on märgid, mis tulenevad näiteks hieroglüüfidest, samuti märgid teistest maailmadest. Kui taevast kukub alla Ikaros, on tema mälestusmärk just Neerutis. Kuna ise olen ufot näinud, siis see pilt meenutas mulle täpselt seda, mida ma nägin," jagas fotomees selgitusi.

Puuokstest ja tüvedelt on Alo Põldmäe leidnud diktaatori naeratuse, vampiiri, mälestuse külmunud laululinnust, vöökirja, taevatrepi ja isegi mälestuste mälestuse. Ürgaja kõvakettast võib saada sama poleemiline pilt kui eelmise näituse Kalevipoja püssist, mille olemasolu väiksema huumorimeelega vaatajad ei taha tunnistada ning püüavad kirjalikult ja suuliselt veenda autorit sellise objekti võimatuses.

"Kuidas seod need mõtted ja pildid – see on asja idee. See on loomeinimese mõte ja oskus luua tervik," kommenteeris näitust fotomees Andres Seepõld. "Looduse pildistajad on tihti teistes valdkondades andekad - kes luuletab, kes on näitleja nagu Guido Kangur või helilooja nagu Alo Põldmäe. Rütm, terviku loomine on näitusel väga oluline," selgitas Seepõld ja lisas tunnustavalt, et kui tema korjab tugeva näituse jaoks pilte seitse aastat, siis Alo Põldmäe tuleb igal aastal välja uue suurepärase näitusega.

Neeruti rändab Euroopas

Alo Põldmäe eelmine näitus "Muusikaline Neeruti ja Kalevipoeg" on väljas olnud 11 Eesti paigas ning rändab nüüd mööda Euroopat. "Väga palju toredaid märkusi ja kiitusi on näituse külalisraamatusse kirjutatud. Eriti helded on kiitma hispaanlased ja prantslased," nimetas Põldmäe.

32 muusikaliste puude pilti on üle antud välisministeeriumile ja läheb kaheaastasele näitusereisile Euroopa Liidu kaheksasse riiki.

Selle näituse fotod tegi Alo Põldmäe veel oma vana hea "seebikarbiga", aga see "läks lõpus tuksi" ja nüüd peab ta vaatama uue aparaadi.

Järgmise näituse pühendab ta armastavatele ja kallistavatele puudele, siis hakkab Põldmäe uurima makromaailma ning sellegi seeria esimene pilt "Linnutee tähis" on "Semiootilises Neerutis" teejuhina väljas.

ALO PÕLDMÄE

  • Sündinud 22. mail 1945 Tartus.
  • Helilooja, pedagoog, Eesti teatri- ja muusikamuuseumi teadur.
  • Ameteid: Eesti Raadio muusikasaadete toimetaja ning ERSO oboemängija, Eesti Raadio arvutuskeskuse muusikakodeerija, Tallinnfilmi muusikatoimetaja, Heliloojate Liidu juhatuse vastutav sekretär ja aseesimees; tegutsenud kompositsiooniõpetajana Tallinna muusikakeskkoolis ja Tallinna muusikakoolis, laulnud legendaarses jazzansamblis Collage ja Tallinna Kammerkooris.

Artikkel ilmus 24.09.2008 Virumaa Teataja veebiväljaandes

lehe algusse

SISUKORD
· SELTSIST
· SÜMBOOLIKA
· LIIKMED
· JUHATUS
· PÕHIKIRI
· ARENGUKAVA
· TEGEVUSEST
· LOODUSTUBA
· TOIMETISED
· KROONIKA
· KUULUTUSED
· KADRINA
· NEERUTI
· KÜLAD
· ENN LOIK
· EDUARD LEPPIK
· PILDIGALERII
· ARHIIV
· SISUJUHT
VIITED
Serverit teenindab EENet

Neeruti Selts MTÜ · Pargi tänav 3 · Kadrina 45201 · Lääne-Virumaa
e-post: neerutiselts@hot.ee · telefon: 55525314