Neeruti Selts MTÜ Tšiendatud 30.08.2010
AVALEHT · PILDIGALERII · SISUJUHT

Eduard Leppik / Oma auliiget leinab NS
Oma auliiget leinab Neeruti Selts

Eduard Leppik · Trükitud tööd · Avaldatud artiklid · ERA kaastööd · Tunnustused · Neeruti Seltsi auliige · Eduard Leppik 80 · Sooja südame ja koduga Eduard Leppik · In memoriam · Oma auliiget leinab NS

OMA AULIIGET LEINAB NEERUTI SELTS

Su hinges on kulda,
et kallist me kodu
ja armast me mulda
sa armastasid nii.

EDUARD LEPPIK
11.10.1924 - 19.05.2008

Etapp

Ma kustutan oma nooruse.
Ei, ta ei põle,
ta on ammu kustunud,
ma vaid kustutan
ta oma elust,
radeerin.
Miks me kustutame?
Läks valesti.
Ei meeldi.
Tahame teisiti, paremini.
Mis siis minu
noorusega oli,
et ma tema kustutan?

(09.07.1970 Värskas)

Ei, Eduard. Ei saa kustutada ei noorust ega vanadust, ei juba elatud aegu ega veel elamata aegu. Ja ega pole vajagi. Küllap Sa teadsid seda isegi. Mäletama jääb määratu hulk teisi mälusid. Nii eredalt elatud elu, kui oli Eduardil, mäletavad väga paljud. Eduard oli just see "vana puu", kes oli noorte seas alati virge ja jäi sirgeselgseks eestlaseks lõpuni. 1942. aastal ta kirjutas:

Vanad puud

Kõik vanad eestlased on nagu vanad puud,
nad alati kesk noori võsusid on virged,
need tammed kuni surmani on sirged
ja paindumata murduvad need vanad puud.

(07.08.1942 Saardes)

Eduardi paindumatult elatud elu jättis määratu palju jälgi. Üle 330 artikli perioodikas, 46 raamatut või brošüüri, neis 44 taasiseseisvunud Eesti Vabariigis. Üle 100000 sedeli kogutud toponüüme. Lisaks kõigele sadu kilomeetreid matkateid ja sadu lehekülgi matkapäevikuid, Lääne-Virumaa lohukivide tuhandete lohkude mõõtmisi ja ülesjoonestamist. Kümned ja kümned õpetaja Leppikult elutarkusi saanud õpilased. See kõik ja palju-palju muudki veel on kui saagi kokkulugemine Eduardi elusügisel. Temale omase punktuaalsusega on kirjas kõik, mis tema elu ja toimetamisi puudutas. Oma 80. juubelisünnipäevaks avaldas ta raamatu pealkirjaga Minu raamat. Sellega andis ta hõlpu edaspidistele eluloouurijatele, sest Minu raamat laotab Eduardi elu, teod ja mõtted meie ette. Aitäh Sulle selle eest Eduard! Sa tegid palju, nii palju suudavad vähesed.

Eduard Leppik ja Enn Loik, kaks sõpra ja hingesugulast, panid oma mõtete ja ideedega paika Neeruti Seltsi tegevused. Nemad alustasid ja meie jätkame. Meil on hea jätkata nii targalt ja hästi alustatud asja. Nemad armastasid ja austasid loodust, Neerutit, kultuuripärandit ja ajalugu. Nemad olid meie õpetajad.

Meie väikese Eestimaa lõunapiirilt pärit Eduardi juured kinnitusid tugevasti Põhja-Eesti pinnases. Ta pidas Neerutit üliväga oma koduks. Eduard valutas südant Eesti saatuse ning tuleviku pärast. Talle tegi haiget, et kodumaad olid räsinud sõjad, et olid hukkunud inimesed, kadunud kodud ja kodukohad. Ränk oli talle venna kaotus nooruses. Selle nimel tegi ta õigeid otsuseid ja tegusid. Ta oli hea isa oma lastele ja hea vanaisa oma lastelastele. Eduard, Sinu tehtud töö on mõõtmatult suur. Sa ei puhanud pensionipõlveski, alles nüüd on Sinu puhkus saabunud.

Me oleme täna väga kurvad, sest meie seas ei ole enam Eduard Leppikut. Me oleme aga rõõmsad, et meie seas oli Eduard Leppik, kelle isiksuse sära paistet me pikka aega tunda saime. Seda sära naudime me edasi lõputult, sest meil on Eduardi tööd kirjasõnas.

Hüvastijätt

Nad ütlesid mulle:
"Su hinges on kulda,
et kallist me kodu
ja armast me mulda
sa armastad nii."
Nüüd ma tundsin selgesti
sõpruse pidet
ja südameid köitvat
kodumaa sidet.

(02.04.1943 Mõisakülas)

lehe algusse

SISUKORD
· SELTSIST
· SÜMBOOLIKA
· LIIKMED
· JUHATUS
· PÕHIKIRI
· ARENGUKAVA
· TEGEVUSEST
· LOODUSTUBA
· TOIMETISED
· KROONIKA
· KUULUTUSED
· KADRINA
· NEERUTI
· KÜLAD
· ENN LOIK
· EDUARD LEPPIK
· PILDIGALERII
· ARHIIV
· SISUJUHT
VIITED
Serverit teenindab EENet

Neeruti Selts MTÜ · Pargi tänav 3 · Kadrina 45201 · Lääne-Virumaa
e-post: neerutiselts@hot.ee · telefon: 55525314