Neeruti Selts MTÜ Tšiendatud 30.08.2010
AVALEHT · PILDIGALERII · SISUJUHT

Neeruti / Ajalehes Kodukant ilmunud artiklid
Minu Neeruti

Neeruti MKA · Muistendid · Ajakirjanduses ilmunud artiklid Neerutist · Ajalehes Kodukant ilmunud artiklid Neerutist

AJALEHES KODUKANT ILMUNUD ARTIKLID NEERUTIST

Muuseum kui lähtepunkt
Minu Neeruti
Järvedevahelisel kanalil 100. sünnipäev

MINU NEERUTI

Anne Peäske - juuni 1997

Igal inimesel peab siin päikese all üks koht olema, mis talle kosutust ja hingepidet pakub. Suurejoonelisemad ihkavad mere ääretust, enesessetõmbunud sulguvad metsa kaitsvasse sülle, tugevad ihkavad üles mägedelle…

Mina olen järveusku ja sellepärast on minu Neeruti ennekõike Nelja Järve Maa. Vahel lõbustan ennast mõttega, et Neeruti ajaraamatu esimesteks sõnadeks on: "Alguses olid järved". Alles siis pani looja neile ilustuseks mäed ümber.

Pisike maa see Neeruti ja tervelt neli täiesti omanäolist veesilma! Igaüks ise tuju jaoks.

Tagajärvele lähen siis, kui tunnen end rõõmsa ja tugevana. Kui tahan pikalt ja palju ujuda või niisama paadisillalt varbaga vett pritsida. Tema juurde käivad laste kilkamine, mehehakatiste keerulised vettehüpped ja emmede veekartlik hädaldamine. Kõik on seal õblukesel kaldaribal pead-jalad koos nagu üks püha veeperekond. Üürikest aega on see isegi huvitav.

Eesjärv on kuidagi asjalik - tema kallastel on ju teed, mispidi aetakse tööasju ja sellepärast päeval ta sinuga suhtlemiseks aega ei leia. Temaga rääkimiseks on vaja siia tulla hästi vara hommikul kui ta alles ärkab ja udutekki pealt ära lükkama hakkab, et seejärel kaskedele toimekalt tere hommikust öelda.

Orajärvele lähen kui meel tikub nukraks minema või mõtted hajali kiskuma kipuvad. Siis ka, kui tunnen, et kõik mu teed on ummikteed ja elumõte ähmuma hakkab. Orajärv on rahu ise ja sisendab minussegi usku, lootust, väärikust ja turvatunnet.

"Vaata, midagi halba ei saa ju juhtuda, kuni mina siin olen ja sina minu seljataha saad hoida," ütleb ta.

Kui aga on tarvis maailmakärast ära käia, lähen Sinijärvele. Tema on üleni üks salapära ja aitab mind suhelda nendega, keda enam mu kõrval pole. Ta laseb neil minu juurde tulla ja meil on seal üksteisele nõnda palju ütelda. Liiga lähedale Sinijärvele ei tohi minna, nagu ei tohi liialt läheneda ühelegi haprale asjale, olevusele või hingele. Ta kaitseb oma lumma samblakaldaga, mis tundetu tallaja jalge all äkitsi avanedagi võib.

Tahan kõigile headele tulijatele soovida - vaadake Neerutit läbi järvesilmade!

lehe algusse

SISUKORD
· SELTSIST
· SÜMBOOLIKA
· LIIKMED
· JUHATUS
· PÕHIKIRI
· ARENGUKAVA
· TEGEVUSEST
· LOODUSTUBA
· TOIMETISED
· KROONIKA
· KUULUTUSED
· KADRINA
· NEERUTI
· KÜLAD
· ENN LOIK
· EDUARD LEPPIK
· PILDIGALERII
· ARHIIV
· SISUJUHT
VIITED
Serverit teenindab EENet

Neeruti Selts MTÜ · Pargi tänav 3 · Kadrina 45201 · Lääne-Virumaa
e-post: neerutiselts@hot.ee · telefon: 55525314