Neeruti Selts MTÜ Tšiendatud 30.08.2010
AVALEHT · PILDIGALERII · SISUJUHT

Neeruti / Ajakirjanduses ilmunud artiklid
Näed seda, mis sus eneses kõlab

Neeruti MKA · Muistendid · Ajakirjanduses ilmunud artiklid Neerutist · Ajalehes Kodukant ilmunud artiklid Neerutist

AJAKIRJANDUSES ILMUNUD ARTIKLID NEERUTIST

Rännates Neerutis
Neeruti metsade võlumaailm
Alo Põldmäe näitab Neerutit pildihelides ja helipiltides
Näed seda, mis sus eneses kõlab
Alo Põldmäe muusikapuud
Neeruti häärber vaagub hinge
Avastused Neeruti metsades
Neeruti puude semiootika: alfabeedist ufodeni
Neeruti metsades peitub tähestik
Neeruti mõis vaagub hinge
Alo Põldmäe pildistab Neeruti mägedes erilisi puid
Puud näitavad heliloojale mitmeid märke

NÄED SEDA, MIS SUS ENESES KÕLAB

Immo Mihkelson

"Kuularitega puu" ootab metsas muusikat
"Kuularitega puu" ootab metsas muusikat. Foto: Alo Põldmäe
Te võtate metsa minnes kaasa selle, mis teil on sees, näete seda, mis resoneerib teie endaga. Umbes selline on tõdemus helilooja Alo Põldmäe fotonäitusest "Muusikaline Neeruti ja Kalevipoeg", mis kajastab muusikalisi hetki Neeruti kandi loodusest.

Muusik näeb maastikes, puude kõverdumises ja okste põimumises muusikat. Ja kui ta näitab seda teistelegi ja selgitab pisut, noogutavad kõik – muidugi, otse loomulikult, kuidas me ise selle peale ei tulnud.

See on kütkestav väljapanek. Helihargid, kandled, noodipuntrad, laulvad puud, metsasarved, oreliviled, kõrvad ja palju muud muusikaga seonduvat vaatab meile Põldmäe fotodelt vastu. Mõned seosed on vaimukad ja panevad heatahtlikult muigama, teised on aga ilma igasuguse naljata ootamatult huvitavad.

Puud ja muusika

Põldmäe ütleb enda kohta, et on harrastusfotograaf, kes selliseid pilte teinud alles vähem kui aasta. Ta lisab tagasihoidlikult, et metsas uideldes oli tal kaasas "seebikas", ilma zuumita ja tavalisele filmile pildistav aparaat.

Aga seda, mis sul endal on sees, ei muuda ükski tehnikaime. Raske on ette kujutada, et need näitusepildid, õigemini nendel jäädvustatud hetked, oleksid midagi olulist võitnud sellest, kui oleks mängus olnud profikaamera. Neis fotodes on sees mingi paeluv energia, mis muusikaga lähisuhetes inimestes kohe võnkeid tekitab ning samas osutab olemise juurtele.

Ka muusikas on tihti nõnda, et mõned olulised momendid – meloodiakatke, harmoonialõik või rütmiskeem – võivad mõjutada muljet rohkem kui lihvitud esitus. Alo Põldmäe jäädvustatud muusikalised puud elavad oma elu rägastikes, kuhu uudistaja jalg harva astub. Nende märkamiseks on vaja ka erilist silma ja muusikatunnet.

Mööda Eestit

Fotodel on iseäralikult kanneldeks, parmupillideks, heliharkideks ja sarvedeks keerdunud tüvesid nii kevades, suves sügises kui talves. Puud laulavad ja kuulavad. Nii mõnigi vaimukas sõna pealkirjas annab silmale ja mõttele teistsuguse nurga.

"Muusika sünnib valgusest" on pilt, mida Põldmäe selgitab Arvo Pärdi muusika kaudu. Seal on ühtaegu nii rajal kulgemine, mitmed puudevööndid, kontrastsed kuid tervikusse sulanduvad valgused kui ka teisele poole avardumine.

Muusikametsadest ja -maastikest eraldi jääb näitusel Kalevipoja-temaatika. Neeruti künkad olevat muinaskangelase künnivaod ja nende vahel peaks leiduma muidki märke tegijast. Tardunud muusikaga pildid tundusid vähemalt mulle siiski huvitavamad. Nii huvitavad olid, et soovitan igal muusikahuvilisel neile korraks pilgu peale heita.

Alo Põldmäe näituse olulisim sõnum on siiski see, et tähelepanelikumalt ja loomingulise pilguga enda ümber vaadates näeb ikka midagi huvitavat, vahel suisa üllatavat. Igaüks võiks vaadata ja teistelegi näidata. Ja paljudel on, mida näidata.

Selle poolest praegune aeg huvitav ongi, et võimalused vähemalt tehnilises mõttes on kättesaadavamad kui eales varem.

Mõtelgem kas või veebis eksponeeritavatele loendamatutele pildisarjadele ja seal avalduvale loomingulisusele, mis tasahilju avaldab survet ka n-ö profikultuurile. Aga see on juba teine jutt.

Eelmise aasta lõpust kuni tänavuse alguseni oli Alo Põldmäe fotonäitus üleval Tallinnas teatri- ja muusikamuuseumis. Nüüd on see ringreisil mööda Eestimaa väiksemaid muuseume – praegu kuni veebruari lõpuni Sagadi Metsamuuseumis.

Seejärel läheb näitus Eesti Kirjandusmuuseumi Tartus, aprillis-mais on see üleval Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning mais-juunis Kalevipoja muuseumis Saarel Jõgevamaal. Alo Põldmäe kinnitab, et suvekuudel on tema fotode näitus Muhu saarel Koguva galeriis ja Palmse mõisa Lahemaa külastuskeskuses.

Kui on juhust, astuge läbi.

Alo Põldmäe fotonäitus "Muusikaline Neeruti ja Kalevipoeg" Sagadi Metsamuuseumis avatud kuni 27. veebruarini, edasi mujal Eestis.

Artikkel ilmus 24.01.2008 päevalehe Postimees veebiväljaandes

lehe algusse

SISUKORD
· SELTSIST
· SÜMBOOLIKA
· LIIKMED
· JUHATUS
· PÕHIKIRI
· ARENGUKAVA
· TEGEVUSEST
· LOODUSTUBA
· TOIMETISED
· KROONIKA
· KUULUTUSED
· KADRINA
· NEERUTI
· KÜLAD
· ENN LOIK
· EDUARD LEPPIK
· PILDIGALERII
· ARHIIV
· SISUJUHT
VIITED
Serverit teenindab EENet

Neeruti Selts MTÜ · Pargi tänav 3 · Kadrina 45201 · Lääne-Virumaa
e-post: neerutiselts@hot.ee · telefon: 55525314